W artykule „Wypłaty z kapitału akcyjnego Prostej Spółki Akcyjnej” poruszyliśmy podstawowe kwestie związane z mechanizmem wypłat. W sytuacji, gdy wypłata z kapitału akcyjnego odpowiada już 5% sumy zobowiązań Prostej Spółki Akcyjnej wynikających z zatwierdzonego sprawozdania za ostatni rok obrotowy, konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków.
5 % sumy zobowiązań wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy
Pułap 5% sumy zobowiązań pozostaje w relacji do skali działalności prowadzonej przez Prostą Spółkę Akcyjną. Planując dokonanie wypłaty z części kapitału akcyjnego odpowiadające 5% sumy zobowiązań, należy najpierw przeprowadzić postępowanie konwokacyjne.
Postępowanie konwokacyjne jest to proces, który ma na celu ochronę interesów wierzycieli Prostej Spółki Akcyjnej.
1) ogłoszenie o zamierzonej wypłacie z kapitału akcyjnego
W pierwszej kolejności zarząd/rada dyrektorów ogłasza niezwłocznie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o planowanej wypłacie z kapitału akcyjnego. Umowa Prostej Spółki Akcyjnej może przewidywać obowiązek ogłoszenia o planowanej wypłacie dodatkowo w innej formie.
2) wezwanie wierzycieli
Ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym powinno zawierać wezwanie wierzycieli spółki do zgłoszenia roszczeń wobec Prostej Spółki Akcyjnej w terminie 3 miesięcy. Przedmiotowy termin należy liczyć od dnia ogłoszenia.
Tym samym w okresie 3 miesięcy nie można dokonać wypłat z kapitału akcyjnego.
3) zaspokojenie wierzycieli
Po upływie 3 miesięcy Prosta Spółka Akcyjna zaspokaja roszczenia wierzycieli, które zostały zgłoszone w terminie. Zaspokojenie wierzycieli polega na spłaceniu przez Prostą Spółkę Akcyjną swoich zobowiązań (tj. spłata długu).
Należy podkreślić, że postępowanie konwokacyjne obejmuje wyłącznie roszczenia powstałe przed ogłoszeniem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym o planowanej wypłacie z kapitału akcyjnego. Tym samym nie obejmuje ono zobowiązań spółki powstałych później.
Wypłata vs. wypłata
Tak jak wypłata z kapitału akcyjnego nieprzekraczająca 5% sumy zobowiązań stanowi atrakcyjne rozwiązaniem dla wspólników, tak już wypłata odpowiadająca 5% sumy zobowiązań jest wysoce sformalizowana.
Postępowanie konwokacyjne ma na celu zapewnienie ochrony wierzycielom Prostej Spółki Akcyjnej. Biorąc pod uwagę minimum trzymiesięczny upływ czasu oraz kwestie formalne, wypłata z kapitału akcyjnego na poziomie 5% sumy zobowiązań wydaje się być mniej atrakcyjną konstrukcją. Ponadto, ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym jest płatne , co stanowi dodatkowy koszt dla spółki.
Z drugiej jednak strony taka konstrukcja obliguje akcjonariuszy do przemyślanego dysponowania majątkiem Prostej Spółki Akcyjnej. Powyższe gwarantuje ochronę interesów wierzycieli Prostej Spółki Akcyjnej i wpływa na wiarygodność spółki w obrocie gospodarczym.
Powiązane posty
Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo
Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.