Regulacja dotycząca prostej spółki akcyjnej przybrała ostateczny kształt i już niebawem na stałe zagości w polskim systemie prawnym. Od kiedy Prosta Spółka Akcyjna wejdzie w życie?

Spółka dedykowana startup’om

Prosta spółka akcyjna to element pakietu, przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju, o nazwie “100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców“. Idea stworzenia nowej konstrukcji spółki handlowej zrodziła się z uwagi na problemy, z jakimi borykali się przedsiębiorcy. Ustawodawca miał na myśli w szczególności twórców innowacyjnych przedsięwzięć, czyli startup’ów. PSA ma uzupełnić funkcjonujące już w Polsce rozwiązania prawne dla przedsiębiorców, działających w branży nowych technologii, czyli:

Prosta spółka akcyjna od 1 lipca 2021 roku

Projekt, dotyczący Prostej spółki akcyjnej wreszcie doczekał się podpisu Prezydenta RP. Ustawa z 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Zatem już w pierwszym kwartale przyszłego roku powstaną pierwsze Proste Spółki Akcyjne. Przedsiębiorcy czekają niecierpliwie na tę regulację. Prosta spółka akcyjna ma im ułatwić uzyskanie finansowanie zewnętrznego, o ile sami nie dysponują odpowiednim kapitałem na rozpoczęcie działalności. Poza tym projekt ustawy przewiduje wiele innych, ciekawych udogodnień o których pisaliśmy na naszym portalu.