Walne Zgromadzenie w Prostej Spółce Akcyjnej. Z tym pojęciem pewnie nie raz już mogliśmy się spotkać. Czy wiemy jednak jakie jest znaczenie Walnego Zgromadzenia w spółce? Ze względu na to, że Walne Zgromadzenie pełni jedną z istotniejszych ról w Prostej Spółce Akcyjnej, ponieważ jest jej najwyższym organem, powinniśmy być w pełni świadomi jakie zadania oraz funkcje realizuje. 

Walne Zgromadzenie – organ w Prostej Spółce Akcyjnej

Walne Zgromadzenie w Prostej Spółce Akcyjnej to przede wszystkim jej organ. Jest to inaczej zgromadzenie akcjonariuszy, które umożliwia akcjonariuszom zarządzanie spółką. Walne Zgromadzenie podejmuje uchwały w istotnych dla Prostej Spółki Akcyjnej sprawach.

Kto może uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu Prostej Spółki Akcyjnej?

W Walnym Zgromadzeniu Prostej Spółki Akcyjnej może uczestniczyć każdy z akcjonariuszy. Musimy jednak pamiętać, że akcjonariusz będzie uprawniony do udziału w zgromadzeniu tylko i wyłącznie wtedy, gdy na co najmniej 3 dni przed dniem Walnego Zgromadzenia będzie wpisany w rejestrze akcjonariuszy. 

Zwoływanie Walnego Zgromadzenia w Prostej Spółce Akcyjnej 

Walne Zgromadzenie w Prostej Spółce Akcyjnej zwoływane jest przez zarząd. Warto podkreślić, że zgromadzenie akcjonariuszy odbywa się, gdy zachodzi konieczność podjęcia decyzji w konkretnych dla spółki sprawach. Wymaga to wcześniejszego zawiadomienia wszystkich akcjonariuszy o terminie Walnego Zgromadzenia, a przede wszystkim zamieszczenia informacji o szczegółowym porządku obrad. 

Zarząd przynajmniej na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem zgromadzenia informuje akcjonariuszy o dacie, godzinie oraz miejscu Walnego Zgromadzenia . W Prostej Spółce Akcyjnej możliwym jest zwołanie Walnego Zgromadzenia pocztą elektroniczną na adres akcjonariusza wpisany w rejestrze akcjonariuszy. Mamy również możliwość wykorzystania standardowych metod tj. listu poleconego lub przesyłki kurierskiej.

Gdzie odbywa się Walne Zgromadzenie Prostej Spółki Akcyjnej?

Walne Zgromadzenie Prostej Spółki Akcyjnej odbywa się w siedzibie spółki. W umowie spółki można jednak określić, że zgromadzenia akcjonariuszy mają być zwoływane w innym miejscu niż jej siedziba.

W sytuacjach wyjątkowych, w których potrzebujemy zorganizować Walne Zgromadzenie w tzw. innym miejscu, a nie posiadamy odpowiedniego zapisu w umowie spółki, musimy uzyskać zgodę wszystkich akcjonariuszy w formie dokumentowej. Otrzymanie pozwolenia od każdego z akcjonariuszy umożliwia zwołanie Walnego Zgromadzenia Prostej Spółki Akcyjnej poza siedzibą spółki. 

Rodzaje Walnych Zgromadzeń w Prostej Spółce Akcyjnej 

W Prostej Spółce Akcyjnej wyróżniamy dwa rodzaje Walnych Zgromadzeń, zwyczajne i nadzwyczajne.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie odbywa się w terminie 6 miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W większości przypadków rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. W takim układzie Zwyczajne Walne Zgromadzenie powinno się odbyć w okresie pomiędzy styczniem a czerwcem następnego roku kalendarzowego. 

Przedmiotem obraz Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia jest m.in:

  • rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego 
  • podjęcie uchwały o wypłacie dywidendy albo o pokryciu straty 
  • udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków (np. Prezesowi Zarządu z tytułu pełnionej funkcji w spółce)

Z kolei Nadzwyczajne Zgromadzenie może być zwołane na żądanie akcjonariusza, który posiada 1/20 ogólnej liczby głosów lub ogólnej liczby akcji, bądź w sprawach wskazanych w umowie spółki. Dla przykładu przedmiotem obrad Nadzwyczajne Walnego Zgromadzenia może być nabycie lub zbycie nieruchomości wobec Prostej Spółki Akcyjnej. 

Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo

Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!