Czy strona www musi zostać ujawniona w rejestrze KRS? Jak to zrobić? Od 1 lipca 2021 roku wnioski o wpis do KRS można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Sąd Rejestrowy nie rozpatruje już wniosków złożonych w formie papierowej. Wniosek o zmianę danych w spółce zarejestrowanej w KRS można złożyć na dwa sposoby, za pośrednictwem:
- S24 – jeśli umowę spółki zawarto na wzorcu umowy udostępnionym w tym systemie
- PRS (Portal Rejestrów Sądowych) – jeśli umowę spółki lub akt założycielski zawarto u notariusza
Czy i jak zgłosić stronę www do rejestru KRS?
Należy pamiętać, że nie można dokonać zmiany danych spółki za pomocą systemu S24, jeśli została ona zarejestrowana lub dokonano jakiejkolwiek zmiany w sposób tradycyjny (na papierze) lub w systemie PRS.
Korzystanie z obu portali jest darmowe. Warto mieć jednak na uwadze, że należy wnieść opłatę stałą w kwocie 350 złotych. Pobiera się ją od wniosku o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców.
Wpis adresu strony internetowej oraz adresu poczty elektronicznej podmiotu ujawnianego w rejestrze przedsiębiorców jest warunkowany przez to, czy podmiot rejestrowy posiada własną stronę i adres poczty elektronicznej. Niemniej jednak, w praktyce wpis ten jest uznawany za „dobrowolny”. Podczas bowiem rozpatrywania wniosku o wpis, sąd rejestrowy nie bada faktycznej obecności strony internetowej.
Strona www w rejestrze KRS – zmiana danych w PRS
Aby utworzyć w systemie PRS wniosek o zmianę danych (dodanie, zmianę, wykreślenie adresu strony internetowej) podmiotu w rejestrze przedsiębiorców dla spółki, należy w kolejności:
- Zalogować się na stronnie https://prs.ms.gov.pl/.
- W oknie głównym aplikacji, w bloku Złóż wniosek lub pismo, na zakładce ‘Wnioski’ wybrać kategorię wniosku ‘Wnioski o zmianę’. W sekcji ‘Wskaż dane podmiotu, którego dotyczy wpis:’, w polu „Numer KRS” podać numer KRS spółki, której ma dotyczyć wniosek o zmianę i kliknąć przycisk [Wyszukaj w KRS].
- Wybrać przycisk [Przejdź do wniosku]. Na ekranie wyświetla się pierwsza zakładka formularza wniosku o zmianę danych podmiotu w rejestrze przedsiębiorców dla spółki. Po wyszukaniu podmiotu w rejestrze, do edycji zostaną udostępnione zakładki. Są to: Nazwa wniosku, Dane podmiotu, Wnioskodawca / Pełnomocnik, Sąd, Zakres informacyjny objęty zmianą, Załączniki.
- Należy uzupełnić wszystkie zakładki oraz na zakładce Zakres informacyjny objęty zmianą zaznaczyć pole „Dane kontaktowe”,
- Zakładka Dane kontaktowe umożliwia wprowadzenie informacji o nowym adresie poczty elektronicznej i adresie strony internetowej podmiotu. W celu uzupełnienia zakładki, w sekcji ‘Nowe dane’ zmieniamy adres strony internetowej podmiotu albo – jeśli danych tych nie ma aktualnie w rejestrze – wprowadzić wymaganą wartość we właściwym polu.
Strona www w rejestrze KRS – zmiana danych w S24
Aby zmienić adres strony internetowej spółki w systemie S24, należy wykonać następujące kroki:
- Zaloguj się do systemu S24 na stronie https://www.s24.pl/login
- Przejdź do zakładki „Dane spółki” lub „Edycja danych”.
- Znajdź pole z adresem strony internetowej spółki.
- Wprowadź nowy adres strony internetowej w odpowiednie pole.
- Potwierdź zmiany, klikając przycisk „Zapisz” lub „Aktualizuj”.
- Po zapisaniu zmian system S24 automatycznie wyśle je do odpowiednich instytucji, takich jak KRS czy Urząd Skarbowy.
Pamiętaj, że zmiana adresu strony internetowej spółki nie wymaga złożenia dodatkowych dokumentów w sądzie rejestrowym. Może być jednak konieczne zaktualizowanie danych w innych miejscach, takich jak wizytówki czy materiały marketingowe, itp.
Zostaw komentarz