W artykule „Kapitał akcyjny za minimum 1 zł vs. kapitał zakładowy” opisano charakter jaki pełni kapitał akcyjny Prostej Spółki Akcyjnej. Zgodnie z przepisami kapitał ten stanowi sumę wartości wkładów pieniężnych i niepieniężnych rzeczywiście wniesionych na pokrycie akcji. Akcjonariusz wnosi bowiem do Prostej Spółki Akcyjnej wkłady celem uzyskania w niej akcji.

Rodzaje wkładów na pokrycie akcji

W Prostej Spółce Akcyjnej na pokrycie akcji mogą być wnoszone wkłady pieniężne i wkłady niepieniężne. Wyróżniamy następujące rodzaje wkładów:

  1. wkłady pieniężne
  2. wkłady niepieniężne
    • zwiększające wysokość kapitału akcyjnego
    • niezasilające kapitału akcyjnego

W przypadku wniesienia wkładu pieniężnego akcjonariusz zobowiązany jest do zapłacenia środków pieniężnych na rzecz spółki. W tym miejscu warto jednak szczególną uwagę zwrócić na rodzaje wkładów niepieniężnych w Prostej Spółce Akcyjnej.

Wkłady niepieniężne zwiększającego wysokość kapitału akcyjnego

Ten rodzaj wkładów stanowi odpowiednik wkładów niepieniężnych znany z regulacji dotyczących spółki z.o.o. Tym samym przedmioty będące wkładem niepieniężnym muszą się charakteryzować zdolnością aportową. Oznacza to, że taki wkład niepieniężny powinien być możliwy do wyceny i umieszczenia w bilansie (zdolność bilansowa), a także posiadać zbywalny charakter.

Możemy wyróżnić następujące rodzaje wkładów niepieniężnych, które posiadają zdolność aportową:

  1. prawa rzeczowe np. własność nieruchomości czy rzeczy ruchomych
  2. prawa majątkowe na dobrach niematerialnych np. patenty, prawa autorskie
  3. prawa obligacyjne np. wierzytelności

W przypadku wniesienia przez akcjonariusza ww. wkładów niepieniężnych, wkłady te uwzględniamy przy obliczaniu wysokości kapitału akcyjnego.

Wkłady niepieniężne niezasilające kapitału akcyjnego

W przypadku Prostej Spółki Akcyjnej istnieje jeszcze szczególny rodzaj wkładów niepieniężnych nieznany dotychczas w spółkach kapitałowych. Wyróżniamy bowiem wkłady niepieniężne, które nie zwiększają wysokości kapitału akcyjnego, w przypadku objęcia akcji w zamian za świadczenie pracy bądź usług przez akcjonariusza.

Oznacza to, że akcjonariusz może objąć akcje w zamian za świadczenie pracy i usług jednak wartość takiego wkładu nie jest uwzględniania przy obliczaniu wysokości kapitału akcyjnego. Wniesienie tego rodzaju wkładu niepieniężnego pokrywa akcje i wpływa na stosunki między akcjonariuszami, lecz nie na sytuację bilansową spółki.

Powyższe rozwiązanie ma umożliwić akcjonariuszom zaangażowanie się w dane przedsięwzięcie poprzez objęcie akcji w zamian za unikalne umiejętności, wiedzę czy pomysły. Wniesienie wkładu w postaci świadczenia pracy i usług wymaga określenia rodzaju i czasu świadczenia pracy/usług.

Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo

Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!