Prosta Spółka Akcyjna, która ma pojawić się w polskim systemie prawnym w 2020 roku, wprowadzi również specyficzną konstrukcję rejestru akcjonariuszy. Zapewniającego przejrzystość składu akcjonariatu, swobodny dostęp do informacji, a także bezpieczeństwo i pewność obrotu akcjami. Jak zatem będzie wyglądał rejestr akcjonariuszy Prostej Spółki Akcyjnej?
Rejestr a cyfryzacja
Prosta Spółka Akcyjna ma być wygodną, funkcjonalną i nowoczesną formą spółki. Właśnie dlatego mając na względzie postępującą cyfryzację, projekt Prostej Spółki Akcyjnej zakłada wprowadzenie elektronicznego rejestru akcjonariuszy. Dzięki temu skład akcjonariatu będzie przejrzysty. Zresztą klarowność w tym zakresie jest częściowo realizacją postulatów, wyrażonych w prawie unijnym – między innymi w dyrektywie z 11 lipca 2007 r. w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy notowanych na rynku regulowanym. Taka forma rejestru eliminuje też niepotrzebne koszty druku, przechowywania i transportowania dokumentów papierów wartościowych. Ograniczanie kosztów w tym zakresie jest szczególnie istotne w kontekście małych i nowych spółek.
Rezygnacja z formalizmu
Prosta Spółka Akcyjna ma stanowić odformalizowany typ osoby prawnej. Wszelkie regulacje w tym zakresie mają na celu redukcję obowiązków, ciążących na poszczególnych podmiotach, zaangażowanych w przedsięwzięcie. Założono zatem dość szeroki krąg podmiotów, uprawnionych do prowadzenia rejestru akcjonariuszy, a także uproszczenie zasad dematerializacji akcji. Podmiotami uprawnionymi do prowadzenia rejestru będą po pierwsze podmioty, które na podstawie przepisów ustawy z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2018 r. poz. 2286, z późn. zm.) mają uprawnienia do prowadzenia rachunków papierów wartościowych, czyli między innymi domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską, a po drugie notariusze, prowadzący kancelarie notarialne na terytorium Polski.
Jak prowadzić rejestr akcjonariuszy?
Podmioty, prowadzące rejestry akcjonariuszy Prostej Spółki Akcyjnej będą zobowiązane do zapewnienia zgodności liczby akcji zarejestrowanych w rejestrze z liczbą wyemitowanych akcji oraz do dokonywania wpisów zmian danych, zawartych w tym rejestrze. Wybór podmiotu, sprawującego opiekę nad rejestrem, będzie wymagał podjęcia stosownej uchwały walnego zgromadzenia. Z kolei, zawiązując spółkę, o tym fakcie będą decydowali sami akcjonariusze.
W kontekście rejestru, należy również wskazać na katalog informacji, które się w nim znajdą. Będą to w szczególności:
- dane o firmie,
- siedzibie i adresie spółki,
- oznaczenie sądu rejestrowego
- numer KRS,
- data zarejestrowania spółki
- data emisji akcji,
- seria i numer akcji,
- rodzaj danej akcji i uprawnienia szczególne, z nią związane,
- nazwiska i imiona akcjonariuszy, a także ich adresy zamieszkania i maile,
- ograniczenia, co do rozporządzania akcjami
- wzmianka o tym, czy akcje zostały pokryte w całości.
Oczywiście umowa spółki będzie mogła rozszerzyć katalog tych danych. Rejestr akcjonariuszy będzie nadto jawny dla spółki i każdego akcjonariusza, a co za tym idzie, te podmioty będą miały pełne prawo dostępu do zawartych w nim danych. Przy czym wszelkie pozyskiwanie tych informacji będzie musiało odbyć się za pośrednictwem podmiotu, prowadzącego rejestr.
Obsługa prawno-księgowa Prostej Spółki Akcyjnej
Specjaliści z Kancelarii Adwokackiej Mateusz Kara i Biura Rachunkowego TAXO już teraz przygotowują się na zmiany. Chcemy bowiem zapewnić naszym klientom kompleksowe usługi, związane ze świadczeniem pomocy prawo-księgowej na rzecz nowych podmiotów, jakimi staną się Proste Spółki Akcyjne.
Powiązane posty
Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo
Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.