Jak wiadomo specyfika tradycyjnej spółki akcyjnej powoduje, że przy podejmowaniu wielu czynności, konieczne jest skorzystanie z usług biegłego rewidenta. Jego badanie wykonuje się między innymi przy sporządzaniu sprawozdania finansowego spółki, przy wnoszeniu wkładów niepieniężnych oraz sporządzaniu planu przekształcenia. A jaki udział będzie miał biegły rewident w Prostej Spółce Akcyjnej? Będzie zdecydowanie łatwiej i taniej!

Biegły rewident a sprawozdanie finansowe

Usługi biegłego rewidenta kojarzone są najczęściej z badaniem sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa. W pewnych sytuacjach bowiem przeprowadzenie tej czynności jest konieczne. W art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości wskazano podmioty, zobowiązane do dokonania tego obowiązku. Między innymi wymieniono tam spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji. Obowiązek taki mają również pozostałe jednostki, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa, z następujących warunków:

  1. średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
  2. suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro,
  3. przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro.

W konsekwencji dla tradycyjnej spółki akcyjnej badanie biegłego rewidenta jest zawsze obowiązkowe. Z kolei w Prostej Spółce Akcyjnej ta czynność zostanie dokonana tylko wówczas, gdy podmiot przekroczy określone powyżej limity.

Biegły rewident a wartość wkładów niepieniężnych

Konstrukcja Prostej Spółki Akcyjnej nie nakłada obowiązku weryfikowania wartości wkładów niepieniężnych przez biegłego rewidenta. Tymczasem w klasycznej spółce akcyjnej, taki wymóg wynikał z art. 312 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.  W przepisie tym wskazano, że:

sprawozdanie założycieli należy poddać badaniu jednego albo kilku biegłych rewidentów w zakresie jego prawdziwości i rzetelności, jak również celem wydania opinii, jaka jest wartość godziwa wkładów niepieniężnych i czy odpowiada ona co najmniej wartości nominalnej obejmowanych za nie akcji bądź wyższej cenie emisyjnej akcji, a także czy wysokość przyznanego wynagrodzenia lub zapłaty jest uzasadniona.”

Kodeks spółek handlowych uwzględnił jedynie kilka wyjątków, kiedy to można odstąpić od takiego badania w tradycyjnej spółce akcyjnej.

Biegły rewident a plany przekształcenia

Regulacja, wprowadzająca przepisy o Prostej Spółce Akcyjnej, poszerzyła też możliwość dokonywania przekształceń spółek handlowych [więcej o przekształceniu sp. z o.o. w PSA znajdziesz tutaj]. W procesach łączenia i podziału spółek handlowych będzie bowiem mogła uczestniczyć również P.S.A. Co natomiast istotne, w zakresie zagadnienia biegłego rewidenta – ograniczono wymóg badania planu przekształcenia przez biegłego rewidenta wyłącznie do przypadku, w którym spółką przekształcaną ma być tradycyjna spółka akcyjna.

Biegły rewident – w Prostej Spółce Akcyjnej dużo taniej

Należy więc podkreślić, że skorzystanie z konstrukcji Prostej Spółki Akcyjnej będzie się wiązało z ogromnymi oszczędnościami. Przepisy zakładają bowiem zdecydowanie mniej sytuacji, w których konieczne stanie się skorzystanie z usług biegłego rewidenta.

Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo

Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!