Niniejszy wpis jest kontynuacją artykułu dotyczącego zaufania do Prostej Spółki Akcyjnej, który znajduje się tutaj. Istnieje jednak więcej mechanizmów wpływających na wiarygodność Prostej Spółki Akcyjnej w obrocie gospodarczym. Tym samym poniżej przedstawiamy kolejne konstrukcje prawne, które wpływają na zaufanie do Prostej Spółki Akcyjnej.
– Wypłata z kapitału akcyjnego dopiero po wpisie zmiany jego wysokości do rejestru
Niniejsza konstrukcja prawna powiązana jest z warunkami wypłatami z kapitału akcyjnego, o czym pisaliśmy w części pierwszej artykułu „Zaufanie do Prostej Spółki Akcyjnej”. Dla przypomnienia wypłata z kapitału akcyjnego nie może:
- doprowadzić do zmniejszenia kwoty tego kapitału poniżej 1 zł
- przekroczyć 5 % sumy zobowiązań Prostej Spółki Akcyjnej wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy
- zagrażać wypłacalności Prostej Spółki Akcyjnej
Dla skutecznej i prawidłowej wypłaty konieczna jest również zmiana wysokości kapitału akcyjnego w rejestrze przedsiębiorców. Przed wypłatą z kapitału akcyjnego zarząd/rada dyrektorów musi uzyskać wpis o zmianie w Krajowym Rejestrze Sądowym. Tym samym uchwała o wypłacie z kapitału akcyjnego podlega dodatkowej kontroli przez sąd rejestrowy. Dopóki zmieniona wysokość w kapitale akcyjnym spółki nie zostanie zarejestrowana przez sąd, tak długo nie będzie można dokonać wypłaty.
Przedstawione powyższej rozwiązanie zapewnia odpowiednią ochronę prawną wierzycieli Prostej Spółki Akcyjnej oraz wpływa na wiarygodność spółki wśród kontrahentów.
– Zasilenie kapitału akcyjnego na pokrycie strat
Prosta Spółka Akcyjna musi posiadać obowiązkową rezerwę. Wartość obowiązkowej rezerwy odpowiada kwocie 5 % sumy zobowiązań wynikających z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy. Jest to bowiem taki sam pułap jaki należy uwzględnić przy obliczaniu maksymalnej kwoty podlegającej wypłacie z kapitału akcyjnego o czym pisaliśmy tutaj. [dodać link do części 1]
Utrzymanie przez Prostą Spółkę Akcyjną rezerwy odpowiadającej 5% sumy zobowiązań nakłada na spółkę obowiązek zasilania kapitału akcyjnego. Tym samym jeżeli kapitał akcyjny nie osiągnął pułapu 5% sumy zobowiązań, spółka zobowiązana jest przeznaczyć co najmniej 8% zysku na pokrycie strat. Powyższe wartości muszą wynikać z zatwierdzonego sprawozdania finansowego za ostatni rok obrotowy.
Obowiązek Prostej Spółki Akcyjnej polega na tworzeniu rezerwy wyłącznie kosztem 8% wypracowanego zysku. W przypadku niewypracowania zysku w danym roku obrotowym spółka nie będzie zobowiązana do zasilenia kapitału akcyjnego w trybie opisanym powyżej.
Powyższe rozwiązanie ma na celu uniemożliwienie wyprowadzenia majątku ze spółki. Więcej informacji o zasileniu kapitału akcyjnego znajdziesz w tym artykule.
– Jawność kapitału akcyjnego
Prosta Spółka Akcyjna zobowiązana jest do ujawniania informacji dotyczącej wysokości posiadanego kapitału akcyjnego. Podanie wartości kapitału akcyjnego jest jedną z obligatoryjnych informacji jakie muszą zostać podane do publicznej wiadomości przez spółkę. W szczególności komunikat o kapitale akcyjnym należy umieścić na stronach internetowych Prostej Spółki Akcyjnej.
Jednocześnie Prosta Spółka Akcyjna obowiązana jest informować o wysokości kapitału akcyjnego w pismach i zamówieniach handlowych składanych przez spółkę w formie papierowej czy elektronicznej. Obowiązek ten dotyczy m.in. ofert, zawieranych umów handlowych, ogłoszeń, faktur czy not księgowych. Więcej o informacjach jakie muszą być ujawniane przez spółkę znajdziesz w tym artykule.
Niedopełnienie powyższego obowiązku informacyjnego może spowodować nałożenie grzywny na na członka zarządu/dyrektora w wysokości 5.000 zł.
Informacja o wysokości kapitału akcyjnego stanowi pewien wyznacznik dla kontrahentów Prostej Spółki Akcyjnej. Obrazuje w przybliżeniu skalę prowadzonej działalności prowadzonej przez spółkę. Jawność kapitału akcyjnego wpływa tym samym na wiarygodność Prostej Spółki Akcyjnej w obrocie gospodarczym.
–Dematerializacja akcji
W Prostej Spółce Akcyjnej akcje nie mają formy dokumentu. Tym samym jedynie osoba wpisana do rejestru akcjonariuszy będzie mogła zostać uznana za jej wspólnika. Niezależnie od ilości posiadanych akcji ujawnieniu w rejestrze będzie podlegał każdy akcjonariusz.
Dematerializacja akcji wprowadza nie tylko przejrzystość akcjonariatu, ale również zapewnia bezpieczeństwo oraz pewność obrotu akcjami. Na marginesie należy podkreślić, że od 1 stycznia 2021 r. formy dokumentowej nie będą miały również akcje spółki akcyjnej. Dematerializacja akcji ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa obrotu akcjami. Tym samym wprowadzenie już w Prostej Spółce Akcyjnej zdematerializowanych akcji z pewnością wpłynie pozytywnie na wiarygodność spółki w obrocie gospodarczym. Elektroniczna postać akcji zapewniać bowiem będzie przejrzystość informacji o osobach, którym one przysługują.
Powiązane posty
Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo
Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.