Prosta Spółka Akcyjna jest osobą prawną. W związku z tym jest zobowiązana na podstawie art. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do stosowania tej ustawy (m.in. w zakresie ustalania powstania przychodów i kosztów uzyskania przychodów, czy poboru podatku).

W Prostej Spółce Akcyjnej opodatkowane będą m.in. dochody z kapitałów pieniężnych w tym:

  1. dochody odsetkowe,
  2. dywidendy i inne udziały w zyskach osób prawnych,
  3. umorzenie akcji,
  4. przychody z odpłatnego zbycia akcji,
  5. przychody z tytułu objęcia akcji w zamian za wkład niepieniężny;
  6. opodatkowane będą również nieodpłatne świadczenia na rzecz akcjonariuszy.

Prosta spółka akcyjna będzie co do zasady opodatkowana tak samo jak pozostałe spółki kapitałowe, tj. spółka akcyjna i spółka z o.o

Stawka podatku CIT w Prostej Spółce Akcyjnej

Ponieważ na Spółce , a nie na jej akcjonariusza spoczywać będzie obowiązek obliczenia oraz zapłaty zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczki na podatek CIT należy wpłacać w terminie do 20 dnia kolejnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Istnieje możliwość także kwartalnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. W takim przypadku zaliczki należy wpłacać do 20 dnia miesiąca za poprzedni kwartał.

W podatku dochodowym od osób prawnych od 2019 roku obowiązują dwie stawki podatku:

  • podstawowa 19 %
  • obniżona 9%

Przy czym Prosta Spółka Akcyjna może również skorzystać z preferencyjnej stawki podatku w ramach Innovation Box.

Wypłata dywidendy

W pierwszej kolejności dochód spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od osób prawnych. Po opodatkowaniu CIT zysk PSA może być wypłacony akcjonariuszom jako dywidenda. Dochody osób fizycznych będących akcjonariuszami prostej spółki akcyjnej będą opodatkowane na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zgodnie z art. 1 tej ustawy).

Zasady opodatkowania dochodów (przychodów) osób fizycznych, będących akcjonariuszami prostej spółki akcyjnej są co do zasady takie same jak w przypadku akcjonariuszy lub udziałowców pozostałych spółek kapitałowych. W związku z czym od wypłaconej dywidendy akcjonariusze, jeżeli są osobami fizycznymi, płacą 19% podatku PIT.

Spółka odpowiada za naliczenie, pobranie oraz przekazanie podatku do Urzędu Skarbowego, a akcjonariusze otrzymują kwotę netto.

Autor artykułu
Sandra Kurpisz-Śliwa

Prawnik oraz Redaktorka Naczelnego w prosta-spolka.pl. Pełni równocześnie rolę Członka Zarządu w Biurze Rachunkowym TAXO. Skupia się na kompleksowej koordynacji firmy, finansach, obsłudze klienta i zarządzaniu Biurem. Dzięki ukończonym studiom pedagogiki, zarządzania i prawa skutecznie zarządza zespołem i dba o zgodność działania całego ekosystemu z przepisami. Kontynuuje doskonalenie zawodowe studiując psychologię w biznesie, co przekłada się na jeszcze wyższą jakość usług w grupie TAXO.

Więcej informacji o Sandrze Kurpisz-Śliwie

Zapraszamy do indywidualnej konsultacji.

Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i pomożemy Ci znaleźć najbardziej efektywne rozwiązania dla Twojego biznesu.

Dołącz do naszego newslettera

i zyskaj bezpłatny dostęp do najnowszych informacji z branży księgowej, podatkowej oraz prawnej, aktualnych trendów w kryptowalutach i niezbędnych porad dla Twojego biznesu. Z nami zawsze będziesz krok przed konkurencją!