Niejednokrotnie w spółce handlowej koniecznie staje się dokonanie pewnych zmian osobowych. W Prostej Spółce Akcyjnej mogą one dotyczyć roszad w gronie akcjonariuszy, a także w poszczególnych jej organach. Jak skutecznie odwołać członka zarządu w Prostej Spółce Akcyjnej?
Czym jest zarząd w Prostej Spółce Akcyjnej?
Jak wynika z art. 30052 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych, który pojawi się w tej regulacji już 1 marca 2020 r., w Prostej Spółce Akcyjnej ustanawia się zarząd albo radę dyrektorów. Te podmioty prowadzą sprawy spółki i reprezentują ją na zewnątrz. Ich uprawnienia dotyczą wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Nie można ich ograniczyć ze skutkiem prawnym wobec osób trzecich. Zarząd może składać się z jednego albo większej liczby członków.
Kiedy wygasa mandat członka zarządu w Prostej Spółce Akcyjnej?
Mandat członka zarządu (a także rady nadzorczej lub rady dyrektorów) co do zasady wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy, przypadający po dniu powołania. Chyba że umowa spółki stanowi inaczej – w szczególności przewiduje powołanie na czas nieoznaczony.
Jeżeli natomiast umowa przewiduje powołanie członka zarządu na kadencję, liczy się ją w latach obrotowych, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W takiej sytuacji mandat wygasa z dniem odbycia walnego zgromadzenia, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni rok kadencji członka organu, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Może jeszcze zdarzyć się sytuacja, w której członków organu powołuje się na okres wspólnej kadencji. Wówczas mandat członka, który został powołany przed upływem danej kadencji, wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków organu. Oczywiście tutaj również można co innego ustalić w umowie Prostej Spółki Akcyjnej.
Mandat może też wygasnąć przed upływem ustalonej kadencji
Co jednak istotne, może dojść do sytuacji niestandardowej, w której mandat wygaśnie przed upływem określonej kadencji. Stanie się tak w sytuacji śmierci członka, jego rezygnacji lub odwołania ze składu organu. W kontekście odwołania członka zarządu należy wskazać, że może się to stać w każdej chwili, przy pomocy uchwały akcjonariuszy. Jeżeli natomiast w spółce została ustanowiona rada nadzorcza, to ona powołuje i odwołuje poszczególnych członków i zawiesza ich w czynnościach. Oczywiście ewentualne odwołanie członka zarządu nie pozbawia go roszczeń ze stosunku prawnego, dotyczącego pełnienia funkcji członka zarządu.
Inne, możliwe rozwiązania w Prostej Spółce Akcyjnej
Warto przy tym podkreślić, że umowa spółki może zawierać inne postanowienia, dotyczące odwołania członka zarządu, w szczególności może ograniczać prawo odwołania do ważnych powodów. Umowa spółki może również przyznać oznaczonemu akcjonariuszowi uprawnienia indywidualne, w szczególności obejmujące uprawnienie do powołania lub odwołania członków zarządu lub rady nadzorczej. Co jednak istotne, uprawnienia indywidualne akcjonariuszy wygasają najpóźniej z dniem, w którym przestaje być on akcjonariuszem Prostej Spółki Akcyjnej, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Odwołanie członka zarządu a umowa o pracę
Należy jeszcze pamiętać o tym, że często osoby na stanowiskach kierowniczych związane są ze spółką nie tylko poprzez uzyskany mandat, ale również wykonują pracę w oparciu o zawartą umowę o pracę. W takiej sytuacji do “pozbycia się” członka zarządu nie wystarczy jego odwołanie. Należy również wypowiedzieć mu umowę o pracę. Ten problem może zostać rozwiązany w ten sposób, iż w umowie spółki umieszczony zostanie zapis, iż w przypadku odwołania z pełnionej funkcji członka zarządu, automatycznie zostanie wypowiedziana umowa o pracę.
Powiązane posty
Autor artykułu
Biuro Rachunkowe Taxo
Zespół prosta-spolka.pl to doświadczeni prawnicy oraz doradcy podatkowi, gotowi zapewnić kompleksowe wsparcie dla Twojej działalności. Oferujemy porady prawne, interpretacje przepisów, reprezentację przed organami państwowymi oraz doradztwo podatkowe. Skupiamy się na dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań dedykowanych Prostej Spółce Akcyjnej prawnych i podatkowych, zgodnych z aktualnymi przepisami.