Wszystko o Prostej Spółce Akcyjnej

Współpracując z ekspertami w dziedzinie Prostych Spółek Akcyjnych, mam przywilej pomagać przedsiębiorcom w zrozumieniu i wykorzystaniu tej nowoczesnej formy prowadzenia działalności. W naszym zespole łączymy wiedzę z zakresu prawa, finansów i biznesu, aby dostarczać kompleksowe informacje i wsparcie dotyczące Prostych Spółek Akcyjnych. Nasza pasja nie kończy się na udzielaniu porad – pragniemy być partnerem, który pomaga w realizacji biznesowych wizji naszych klientów, korzystając z zalet Prostej Spółki Akcyjnej.

Zapraszam serdecznie do zgłębienia wiedzy o Prostych Spółkach Akcyjnych na naszej stronie!

Sandra Kurpisz-Śliwa

Prawnik, Redaktor Naczelna Prosta-Spolka.pl

Porozmawiajmy o Twoim biznesie

Chcesz dowiedzieć się więcej o Prostych Spółkach Akcyjnych i jak mogą one wspierać rozwój Twojego biznesu? Umów się na bezpłatną konsultację z naszą Redaktor Naczelną, Sandrą Kurpisz-Śliwa, i skorzystaj z jej bogatej wiedzy oraz doświadczenia.

Pomożemy Ci założyć Prostą Spółkę Akcyjną!

Rejestracja Prostej Spółki Akcyjnej wymaga przygotowania i złożenia stosownego wniosku do sądu oraz sporządzenia wielu dokumentów, w tym umowy spółki – wszystkim zajmiemy się za Ciebie.

Prosta Spółka Akcyjna – Pytania i Odpowiedzi

Można napisać, że Prosta Spółka Akcyjna to nowy typ spółki wprowadzony do Kodeksu Spółek Handlowych w 2021 roku. Można, ale to zdecydowanie za mało. Wierzymy, że Prosta Spółka Akcyjna to coś więcej, niż kolejna forma prawna spółki kapitałowej, dodana do Kodeksu Spółek Handlowych. W naszej ocenie Prosta Spółka Akcyjna to rozwiązanie, które ma realny potencjał, aby ułatwić życie przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Nie boimy się napisać, że Prosta Spółka Akcyjna to rewolucja w sposobie podejścia ustawodawcy do funkcjonowania spółek kapitałowych.

Od strony prawnej, Prosta Spółka Akcyjna jest spółką kapitałową która pozwala przedsiębiorcom na korzystanie z mechanizmów zarezerwowanych jak dotąd tylko dla spółki akcyjnej (emisja akcji, rejestr akcjonariuszy, akcje zdematerializowane) z elastycznością dużo większą, niż dostępna w ramach spółki z o. o. (uproszczona likwidacja, wypłata z kapitału akcyjnego).

Od strony biznesowej Prosta Spółka Akcyjna jest narzędziem, które możesz wykorzystać do rozwoju Twojego projektu. Połączenie możliwości, jakie daje klasyczna spółka akcyjna z prostotą i elastycznością, większą niż w przypadku klasycznej spółki z o. o., to przepis na sukces Twojego biznesu, a przynajmniej na uproszczenie tego, co trudne i nudne – czyli kwestii prawnych.

Musisz wiedzieć, że Prosta Spółka Akcyjna funkcjonuje na troszkę innych zasadach niż jednoosobowa działalność gospodarcza. Spółka jest odrębnym bytem prawnym od jej akcjonariuszy, ma własny majątek i własną księgowość. Co ważne, Prosta Spółka Akcyjna ma też własną odpowiedzialność – sama odpowiada za zaciągnięte zobowiązania wobec podmiotów trzecich.

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma podziału pomiędzy Twoim prywatnym majątkiem a majątkiem spółki – bo po prostu nie ma spółki. W związku z tym to Ty jako przedsiębiorca odpowiadasz swoim prywatnym majątkiem za wszystkie zobowiązania związane z działalnością. A dodatkowo nie możesz wyemitować akcji i pozyskać w ten sposób inwestora, który mógłby finansować rozwój Twojego przedsięwzięcia.

Warto również pamiętać o tym, że posiadanie akcji w Prostej Spółce Akcyjnej w odróżnieniu od jednoosobowej działalności gospodarczej nie wiąże się z koniecznością opłacania składek na ZUS. To bardzo istotne, szczególnie na początku prowadzenia działalności.

Z naszego doświadczenia możemy powiedzieć, że jest kilka sytuacji w których warto wybrać Prostą Spółkę Akcyjną jako formę prowadzenia działalności:

 • prowadzisz ryzykowny biznes i chcesz to ryzyko ograniczyć
 • pozyskujesz zewnętrznego inwestora finansowego
 • przewidujesz dynamiczny rozwój projektu
 • przewidujesz, że będziesz w przyszłości emitował akcje, aby finansować rozwój projektu
 • chcesz zaoferować akcje współpracownikom
 • szukasz elastyczności większej niż w przypadku spółki z o. o.
 • nie masz ochoty płacić składek na ZUS

Prosta Spółka Akcyjna to dobra opcja, gdy chcesz szybko skalować swój projekt. Łatwość zbycia akcji Prostej Spółki Akcyjnej oraz wyemitowania nowych akcji to cecha, która stawia Prostą Spółkę Akcyjną przed tradycyjną spółką z o. o., nie mówiąc nawet o tym, że nie masz takich możliwości prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą.

Prosta Spółka Akcyjna to wygodne rozwiązania dla projektów, które myślą o szybkim wzroście i rozwoju.

Mamy do wyboru dwie opcje.

 • zawarcie umowy spółki za pośrednictwem portalu S24 (online)
 • zawarcie umowy spółki przed notariuszem (offline w Kancelarii Notarialnej)

Następnie należy zgłosić spółkę do KRS. W systemie S24 mamy taką opcję online, bezpośrednio po podpisaniu umowy w systemie S24, gdyż możemy złożyć wniosek do KRS z poziomu systemu S24. Jeżeli zdecydowaliśmy się na umowę w formie aktu notarialnego, notariusz wyda nam akt notarialny oraz dokument potwierdzający rejestrację umowy spółki w systemie CREWAN zawierający numer CREWAN czyli Centralnego Repozytorium Elektronicznego Wypisów Aktów Notarialnych. Następnie rejestracji spółki w KRS dokonujemy w systemie PRS czyli w Portalu Rejestrów Sądowych. Cały proces po opuszczeniu kancelarii notarialnej odbywa się online przez system PRS.

Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, w ciągu kilku – kilkunastu dni KRS zarejestruje Twoją Prostą Spółkę Akcyjną.

A jeżeli zastanawiasz się, jak uprościć cały ten proces, to mamy na to pomysł. Powierz nam przygotowanie profesjonalnej umowy spółki i rejestrację spółki w KRS. To proste. Powierzając proces rejestracji spółki w ręce fachowców, oszczędzisz sobie stresu i dodatkowej pracy, którą możemy wykonać za Ciebie.

Zastanawiasz się pewnie, jak wygląda nasza pomoc przy rejestracji Prostej Spółki Akcyjnej. Chcesz wiedzieć, jak wygląda nasz autorski proces tworzenia Prostej Spółki Akcyjnej? Już wyjaśniamy!

 • Kontakt – wszystko zacznie się pod warunkiem, że do nas napiszesz. Zrobimy dużo, aby nie zawieść Twojego zaufania i dostarczyć Tobie Prostą Spółkę Akcyjną, której potrzebujesz. Wystarczy, że zadzwonisz do nas, wyślesz do nas e-mail na adres: prawny@prosta-spolka.pl albo po prostu wypełnisz formularz dostępny w zakładce kontakt.
 • Rozmowa – poznajemy się bliżej i poświęcamy czas na zrozumienie Twojego projektu oraz tego, jak możemy wesprzeć Twój projekt od strony prawnej. Na rozmowie przedstawimy szczegóły dotyczące współpracy (to z naszej strony) ale z Twojej strony będziemy potrzebować odpowiedzi na pytania niezbędne do prawidłowego przygotowania umowy Prostej Spółki Akcyjnej. Rozmowa jest po to, abyśmy mogli zrozumieć projekt i dostarczyć Tobie najlepsze rozwiązania prawne, najbardziej odpowiadające Twoim zamierzeniom biznesowym.
 • Gromadzenie danych – czyli jeszcze raz o pytaniach, na które musimy wspólnie odpowiedzieć – aby napisać dobrą umowę musimy mieć do niej konkretne dane. Np. przedmiot działalności Twojej spółki czy dane wspólników. Mamy pod to zoptymalizowany proces dlatego wyślemy Tobie formularz do uzupełnienia – nie martw się, jeżeli nie będziesz znał odpowiedzi na pytania, możemy wspólnie to przegadać.
 • Działanie – czyli najważniejszy etap – na podstawie rozmowy oraz wypełnionego formularza przygotujemy umowę Twojej Prostej Spółki Akcyjnej uszytą na miarę Twoich potrzeb biznesowych. Po napisaniu umowy prześlemy Tobie projekt do konsultacji i zweryfikowania, czy wszystko gra. Jeżeli wszystko będzie się zgadzało, możesz pójść z projektem umowy do dowolnego notariusza w Polsce. Pamiętaj, po podpisaniu aktu notarialnego weź od notariusza potwierdzenie rejestracji umowy spółki w CREWAN.
 • Rejestracja Prostej Spółki Akcyjnej w KRS – zbliżamy się do finału – po powrocie od notariusza wyślij nam numer CREWAN aktu notarialnego. Na tej podstawie przygotujemy wniosek do KRS i złożymy go elektronicznie. Na tym etapie przekażemy Tobie oraz pozostałym wspólnikom dodatkowe dokumenty, których wymaga sąd rejestrowy do wpisania spółki do KRS. Podpisane przez zarząd spółki dokumenty złożymy do KRS wraz z wnioskiem o rejestrację Prostej Spółki Akcyjnej.
 • Wpis spółki do KRS – to ostatni i najważniejszy etap. Jeżeli wniosek nie ma braków formalnych, sąd rejestrowy wpisze spółkę do Krajowego Rejestru Sądowego nadając jej przy okazji numer KRS. Dodatkowo zostaną nadane numer NIP oraz numer REGON, więc nie musisz się o to martwić.

A co dalej? Masz już zarejestrowaną i gotową do działania Prostą Spółkę Akcyjną – gratulujemy! Ale po wpisie spółki do KRS musisz jeszcze ogarnąć kilka spraw:

 • wybrać biuro rachunkowe, które zapewni Twojej Prostej Spółce Akcyjnej profesjonalną obsługę księgową
 • zgłosić się do VAT wypełniając formularz VAT-R i złożyć formularz NIP-8 we właściwym Urzędzie Skarbowym (w tym może pomóc Ci biuro rachunkowe)
 • wybrać podmiot, który będzie prowadził rejestr Akcjonariuszy dla Prostej Spółki Akcyjnej

Katalog tego, co ma się znaleźć w umowie Prostej Spółki Akcyjnej znajduje się w Kodeksie Spółek Handlowych, tutaj podrzucamy wpis dotyczący warunków treści umowy spółki ale… to wszystko są detale, które interesują nasz zespół prawny. I szczerze nie chcemy Cię nimi zanudzać. W skrócie możemy napisać, że w umowie PSA musimy określić:

 • firmę pod którą ma działać Spółka – czyli to, co znajduje się przed słowami Prosta Spółka Akcyjna
 • siedzibę Spółki – miasto bądź miejscowość w której Spółka będzie działała;
 • przedmiot działalności spółki (według kodów PKD)
 • ilość emitowanych akcji
 • cenę emisyjną akcji
 • informację o tym kto obejmuje akcje Spółki
 • informacje o wkładach akcjonariuszy wnoszonych na pokrycie akcji
 • jeżeli akcje obejmowane są za wkład niepieniężny – określenie które akcje są obejmowane za wkład
 • informacje o ewentualnych uprzywilejowaniach akcji Spółki
 • informacje o zarządzie / radzie dyrektorów Spółki
 • informację o roku obrotowym
 • czas trwania Spółki, jeżeli jest oznaczony

Oczywiście umowa może zawierać dużo, dużo więcej. Wszystko zależy od tego czego dokładnie potrzebujesz. Punkty wskazane powyżej to standard wyznaczony przepisami Kodeksu Spółek Handlowych. To takie minimum. W wielu sytuacjach warto zrobić troszkę więcej.

Na podstawie naszych doświadczeń możemy powiedzieć, że tak. Umowa dostępna w systemie S24 jest wygodną i szybką opcją utworzenia spółki S24 i oczywiście możemy pomóc w utworzeniu spółki w taki sposób, jednak szczerze wierzymy w to, że umowa spółki powinna być „uszyta na miarę” indywidualnie dla każdego projektu.

Przykładowo w umowie spółki przygotowanej „na miarę” możemy wprowadzić postanowienia zabezpieczające Twój projekt np. poprzez zakaz konkurencji dla akcjonariuszy czy prawo pierwszeństwa zakupu akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy w sytuacji, gdyby jeden z akcjonariuszy chciał wycofać się z projektu.

Prosta Spółka Akcyjna jest jeszcze dość młodą formą prowadzenia działalności gospodarczej, jednak ma wiele przewag nad swoją starszą koleżanką, czyli spółką z o. o..

Prostą Spółkę Akcyjną wyróżniają:

 • duża elastyczność
 • niski kapitał akcyjny
 • łatwość pozyskiwania finansowania poprzez emisję nowych akcji
 • większa anonimowość akcjonariuszy – o osobach, które mają akcje spółki wie tylko spółka i podmiot, który prowadzi rejestr akcjonariuszy spółki.

Podejmując decyzję o wyborze pomiędzy spółką z o. o. a Prostą Spółką Akcyjną musimy pamiętać, że nasz wybór ma bardzo doniosłe konsekwencje i zostaniemy z nim na dłuższy czas. Warto pamiętać o tym, że Prosta Spółka Akcyjna została stworzona z myślą o realizacji innowacyjnych projektów np. startupów korzystających z finansowania prywatnego. Jeżeli chcesz uruchomić taki projekt, Prosta Spółka Akcyjna może być rozwiązaniem dla Ciebie.

Głęboko wierzymy, że każdą decyzję, zwłaszcza tak poważną jak wybór formy spółki, warto poprzedzić konsultacją z ekspertem. W ramach projektu Prosta Spółka Akcyjna współpracujemy z profesjonalnymi prawnikami i zaufanym biurem rachunkowym. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji – napisz do nas, a my ogarniemy resztę!

Może się wydawać, że księgowość to księgowość i nie ma czym sobie zawracać głowy. Otóż… nic bardziej mylnego. Księgowość w Prostej Spółce Akcyjnej jest zupełnie inna, niż w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Prowadząc „zwykłą” działalność gospodarczą mamy do wyboru prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (PKPIR) lub ewidencji ryczałtu w przypadku, gdy wybieramy opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Obie formy księgowości są uproszczone, gdyż skupiają się na ewidencji przychodów i rozchodów (tak jak ma to miejsce w KPIR) lub samych przychodów (tak jak ma to miejsce przy ewidencji ryczałtu).

Księgowość Prostej Spółki Akcyjnej to tzw. pełna księgowość czyli taka jak w spółce z o. o. Nie ukrywamy, że prowadzenie pełnej księgowości jest troszkę trudniejsze, niż w przypadku PKPIR czy ewidencji ryczałtu, jednak dla Ciebie jako przedsiębiorcy pełna księgowość ma ogromne zalety. Dzięki pełnej księgowości widzisz wszystkie operacje finansowe, jakie miały miejsce w spółce (przelewy też) widzisz jaki majątek ma spółka i jak struktura majątkowa spółki zmienia się w czasie. To dane, które pomogą Ci podejmować dobre decyzje biznesowe. Pełna księgowość zapewnia, że będziesz miał te informacje w księgach rachunkowych Twojej Prostej Spółki Akcyjnej a dzięki tej wiedzy podejmiesz lepsze i bardziej świadome decyzje.

Czy to, że Prosta Spółka Akcyjna ma pełną księgowość powoduje jakieś zmiany dla Ciebie? Jeżeli wybierzesz dobre biuro rachunkowe to możesz nawet nie odczuć różnicy. Z Twojej perspektywy dostarczasz księgowej faktury przychodowe i kosztowe tak samo jak ma to miejsce przy jednoosobowej działalności gospodarczej. Przy spółce biuro rachunkowe poprosi również o wyciąg z rachunku bankowego.

Jako kandydat na przedsiębiorcę (w końcu myślisz o założeniu Prostej Spółki Akcyjnej, prawda?) musisz wiedzieć, że dobra księgowość to podstawa sukcesu. Zaufane biuro rachunkowe to partner, który pozwoli Tobie na zajęcie się tym co najważniejsze – rozwojem firmy.

Wiemy, że jesteś ekspertem w swoim biznesie. Wiesz co robisz i znasz się na swojej pracy, dlatego chcesz otworzyć firmę. My też wiemy co robimy. Prosta Spółka Akcyjna to projekt, który współtworzą księgowi z Biura Rachunkowego TAXO – eksperci od rzeczy trudnych. Zespół TAXO nie boi się wyzwań, a musisz wiedzieć, że księgowanie Prostej Spółki Akcyjnej jest troszkę trudniejsze, niż zwykłej spółki z o. o.. Jako księgowi lubiący wyzwania chętnie zaopiekujemy się finansami Twojej Prostej Spółki Akcyjnej. Gwarantujemy, że będziesz w dobrych rękach! W końcu zaufało nam już ponad 120 klientów.

Mamy na to kilka rozwiązań. Przepisy Kodeksu Spółek Handlowych regulujące funkcjonowanie Prostej Spółki Akcyjnej pozwalają na dokonanie wypłaty z kapitału akcyjnego na rzecz akcjonariusza spółki, pod warunkiem, że taka wypłata nie zaszkodzi stabilności finansowej spółki. Warto zaznaczyć, że prawo nie daje takiej możliwości w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie kapitał zakładowy jest określony kwotowo i co do zasady nie można go zmniejszyć.

Oczywiście poza wypłatą z kapitału akcyjnego istnieje jeszcze wiele innych możliwości. Bardzo częstą praktyką jest wypłacanie akcjonariuszowi wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka zarządu / dyrektora Prostej Spółki Akcyjnej lub za wykonane przez niego usługi na rzecz spółki.

Tutaj odpowiedź nie jest tak prosta, jak mógłbyś się spodziewać. Akcjonariusze Prostej Spółki Akcyjnej nie płacą składek na ZUS z tytułu posiadania akcji w Prostej Spółce Akcyjnej. Nawet jedyny akcjonariusz (tak, możesz być jedynym akcjonariuszem swojej Prostej Spółki Akcyjnej) nie płaci takich składek, co jest dużą przewagą nad spółką z o. o. Tam, czyli w spółce z o. o. jedyny udziałowiec jest traktowany jak przedsiębiorca, więc składki na ZUS płaci tak, jakby miał jednoosobową działalność. I nie są to wcale składki małe – w skali roku będzie to ok. 18 000 PLN.

Oczywiście płacenie składek na ZUS stanie się konieczne np. gdy wykonasz dla swojej spółki pracę na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenia i nie masz innego tytułu do ubezpieczenia społecznego. Pamiętaj jednak, że co do zasady składek na ZUS nie ma i nawet pełnienie funkcji członka zarządu / dyrektora w Twojej Prostej Spółce Akcyjnej nie spowoduje, że zostaniesz automatycznie objęty ubezpieczeniem w ZUS.

Wsparcie merytoryczne zapewnia

BIURO RACHUNKOWE TAXO

Biuro Rachunkowe TAXO to znane i renomowane biuro rachunkowe, które od lat zapewnia swoim klientom profesjonalne usługi księgowe, podatkowe oraz doradcze.

Posiadamy bogate doświadczenie, szeroką wiedzę oraz zaufanie wielu klientów, co czyni nas rzetelnym i solidnym partnerem w zarządzaniu finansami.

DZIAŁ PRAWNY prosta-spolka.pl

Wsparcie prawne dla Prostej Spółki Akcyjnej polega na udzieleniu porad prawnych, interpretacji przepisów, reprezentacji przed organami państwowymi i rozwiązywaniu kwestii prawnych związanych z działalnością spółki. Wszystkim tym zajmiemy się dla Ciebie.

Dołącz do naszego newslettera

i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami i aktualnościami dotyczącymi Prostych Spółek Akcyjnych!